Pokud patříte mezi knihomoly, určitě si s sebou na dovolenou balíte i několik knižních titulů. V dnešní době lze šetřit místo i váhu stažením analogických knih do čtečky a mít s sebou i několik set až tisíc titulů. Co zajímavého si přečíst na pláži? Níže pár tipů, které by Vás neměly zklamat:
· Severská krimi – s těmi se poslední dobou roztrhl pytel, ale není se co divit. Většinou více než pěti set stránkové knihy přelouskáte na jeden zátah. Mezi nejplodnější autory patří Jo Nesbo, manželská dvojice píšící pod pseudonymem Lars Kepler, dále Camilla Läckberg. Velmi poutavá je série Milénium již zemřelého autora Stiega Larssona.
· Válečná literatura – z českých autorů určitě stojí za zmínku román Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové, dále titul Němci autorky Terezy Jandové, ze zahraničních kromě klasika E.M. Remarqua vyniká Vypravěčka Jodi Picoultové či Zlodějka knih Markuse Zusaka.
· Historické romány – hledáte-li opravdu vydatnou knihu co do počtu postav, stran, časově rozsáhlého a mnohavrstvého děje, přibalte si na dovolenou Pilíře země od Kena Folletta a jejich volné pokračování Na věky věků. Výborná je i historická série Imprimatur-Secretum-Veritas od dvojice Rita Monaldi a Francesco Sorti.
· Osudy statečných žen – zejména česká Alena Mornštajnová píše o osudech několika generací žen jedné rodiny, přičemž děj knih pokrývá cca 100 let a zabývá se důležitými historickými milníky naší země. Tato spisovatelka prozatím vydala tituly Slepá mapa, Hotýlek a Hana. Zajímavá je i prvotina Ivety Pačutové s nádechem magického realismu s názvem Vykupitel duší. Doporučit lze i Žítkovské bohyně již zmíněné K. Tučkové.
Výběr je nepřeberný, záleží jen na Vašich prioritách a náladě. Každopádně během odpočinkové dovolené určitě nezůstanete jen u jednoho titulu a můžete si žánry libovolně skombinovat. Samozřejmě můžete svou beletrii doplnit i tituly z odborné literatury. Zajímá-li Vás jóga a meditace, nedávno vyšla velice poutavě napsaná kniha českého jógového guru Václava Krejčíka.