Zaplnění parapetů květináči s rostlinami není pouze způsob, jak v bytě zlepšit kvalitu vzduchu, nebo estetický tah. Některé z okrasných květin mohou ze svých listů do ovzduší uvolňovat silice, které působí odpudivě na různé druhy hmyzu.
Bylinky
Na prvním místě nejsou uvedeny náhodou. Aromatické silice, díky kterým se staly tolik oblíbenými v gastronomii, odhánějí hmyz se stejnou vervou, s jakou těší naše chuťové pohárky. Čerstvé bylinky z okenního parapetu navíc určitě najdou místo i ve vaší kuchyni.
– Bazalka je proslulá svou schopností odhánět mouchy i komáry. Zčerstva natrhané listy bývají využívány i k výrobě domácích hmyzích repelentů, jejichž složkami jsou v nejjednodušší formě pouze bazalkový (případně je možné použít i rozmarýnový) výluh a bílý vinný ocet nebo vysokoprocentní líh.
– Levandule byla už našimi babičkami využívána v sušené podobě k ochraně oděvů před moly. Ke stejnému účelu může posloužit i v květináči, vyjma molů odradí od návštěvy vašeho domova i komáry, mouchy, a další méně známé druhy obtížného hmyzu.
– Rozmarýn kromě komárů odpuzuje i zeleninové škůdce, vyplatí se proto obzvláště těm, kteří v domě či bytě zeleninu pěstují. Vysadit jej samozřejmě ale můžete i na zahrádce.
– Podobné účinky má i tymián, máta, citronová tráva, oregano, a mnoho dalších.
Okrasné květiny
– Chryzantémy sice komáry nezaženou, zato si ale hravě poradí s mravenci, klíšťaty, pavouky, brouky a řadou dalších. Výtažky z nich můžete najít i v některých komerčně vyráběných repelentech.
– Petunie, pěstitelsky nenáročná a pestrobarevně kvetoucí rostlina, která bývá označována jako přírodní repelent. Nejčastěji je vysazována v truhlících na oknech nebo balkonech.
Živé rostliny v domě mohou tedy posloužit nejen jako přírodní insekticid, ale také zvyšovat podíl kyslíku ve vzduchu – díky svému metabolismu vytváří kyslík z oxidu uhličitého. A nakonec, květiny působí uklidňujícím dojmem, takže díky nim může být váš domov ještě útulnější.