Výroba plastů se začala významně rozvíjet již po druhé světové válce. K prvotnímu bakelitu přibyly další reaktoplasty a termoplastické polymery prodělaly svou první revoluční vlnu již na počátku 60. let 20. století. V téže době se v socialistickém Československu začal vyrábět měkčený, velmi elastický polyuretan, jehož obchodní název „molitan“ je znám snad každému.
Desítky let praxe výrobků z molitanu, které prakticky náš život provází doslova na každém kroku, od čalouněných kancelářských židlí a křesel až po matrace postelí, dostatečně prokázaly jeho kvality. Dobře víme, že odolává působení tlaku, že je elastický, že je odolný vůči trvalé deformaci, a že se ani po desítkách let nerozpadá. Z tohoto důvodu je pro čalouníky ideálním pojivem.
Polyuretanová PUR pěnase vyrábí ve formě bloků lehce nažloutlé nebo bílé barvy, většinou v rozměrových bázích 200 x 90 cm nebo 200 x 100 cm, a to v několika různých tloušťkách od 0,5 do 15 cm. Materiál je možné pohodlně řezat, slepovat speciálním lepidlem, stříhat. Kromě desek jej lze dodávat i ve formě drti.
Zakázková čalounická výroba využívá několik typů pěny
· Studená pěna– patří k nejkvalitnějším materiálům, je velice tvarově stabilní a elastická, trvanlivost se odhaduje na desítky let. Používá se nejčastěji pro sedáky židlí, čalounění sedacích souprav, pro zdravotní celistvé nebo sendvičové matrace.
· Molitan– klasický typ, jehož technologický proces výroby je znám již mnoho let, se dnes používá zejména pro zahradní nábytek, opěráky židlí a lavic a pro výrobu matrací k příležitostnému přespávání (např. pro návštěvy).
· VISCO (vysokoelasticitní), neboli „líná pěna“ – setkáte se s ní v luxusních sedacích soupravách, přistýlkách, v tenkých a sendvičových matracích. Velmi dobře kopíruje tvar vašeho těla a tím přispívá k nesmírně pohodlnému spaní.
· RE pěna, neboli repasovaná – je tužší a využívá se jako střední vrstva dělených matrací, případně jako výstelka tuhých sedáků židlí a křesel.